Chociaż wiele osób wie, w czym czuje się najlepiej, wybór właściwego kursu może być trudną decyzją. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, które pomogą Ci wybrać odpowiedni kurs.
Zrozumienie branży i “codziennej rzeczywistości”
Wiele firm szkoleniowych zatrudnia ekspertów w określonej dziedzinie i/lub branży. Najlepsi wiedzą, jak pozostać na rynku. Niestety niektórzy trenerzy jednego dnia szkolą pracowników firmy motoryzacyjnej, a drugiego firmy telekomunikacyjnej. Przekazują ten sam materiał, koncepcje i historie. Wtedy uczestnicy uważają, że “szkoleniowiec niczego wie o ich branży”. Dyskredytują jego wiedzę i doświadczenie. Nie słuchają już uważnie tego, co do nich mówi.
Dlatego wybierając kurs, zobacz, kto będzie go prowadził. Upewnij się, że dobrze rozumie Twoją branżę, model biznesowy, wyzwania, strategię i codzienną rzeczywistość.
Dopasowana treść
Niestety nie każdy kurs jest dopasowany do potrzeb rynku. Ogólne, uniwersalne studia przypadków lub odgrywanie ról z zupełnie innej branży są nadal powszechnymi praktykami. Dostosowanie przekazywanych treści jest kluczem do skutecznego uczenia się. Dobry szkoleniowiec połączy ją z codzienną praktyką i ćwiczeniami w bezpiecznym środowisku. Dzięki temu łatwiej rozpoczniesz pracę na danym stanowisku.
Podstawowe elementy programu szkoleniowego, takie jak studia przypadków, odgrywanie ról, przykłady i terminologia powinny być związane z daną branżą.
Dlaczego warto zapisać się na techniczne kursy?
Wybierając kursy, szczególną uwagę zwróć na techniczne. Dużą popularnością cieszy się m.in. kurs operatora cnc. Brakuje bowiem takich specjalistów na rynku.
Na takim kursie możesz przyswoić tajniki budowy i obsługi maszyn CNC. Powinien koncentrować się zarówno na teorii, jak i na praktyce. Jeśli jesteś cierpliwy, samodzielny i masz zdolności techniczne, koniecznie zwróć uwagę na taki kurs.
Operator CNC zajmuje się głównie obróbką metali. Większość tworzonych części jest używana w przemyśle motoryzacyjnym, energetycznym, lotniczym i produkcyjnym. Ponadto programuje, obsługuje i pomaga konserwować urządzenia CNC.
Komputerowa technologia sterowania numerycznego (CNC)
Na technologii CNC opierają się różne branże, w tym meblowa, motoryzacyjna. Pozwala producentom stworzyć niestandardowy program dla każdego produktu. Operator CNC pisze i instaluje program w mikrokomputerze, zwanym jednostką sterującą maszyny. Kontroluje jej działanie.
Proces CNC rozpoczyna się od dwuwymiarowego lub trójwymiarowego rysunku wykonanego przez inżyniera projektu, lub inżyniera przemysłowego. Operator musi przetłumaczyć na ten rysunek na język CNC. Gdy zainstaluje program niestandardowy w mikrokomputerze, może przeprowadzić test, by upewnić się, że wynik odpowiada specyfikacjom produktu. Określa kierunek ruchu i prędkość maszyny. Technologia CNC ma wiele zalet. Pozwala na precyzyjną obróbkę złożonych kształtów i tworzyć trójwymiarowe produkty z jednego kawałka surowców. Największą zaletą tej technologii jest zdolność do powielania wyników. Dzięki temu producenci mogą tworzyć tyle produktów, ile chcą, z niemal idealną duplikacją.