Obrazując ilość zamontowanych paneli słonecznych można by było nawiązać do 415 stadionów piłkarskich. Wirtualna elektrownia wytworzyła znacznie więcej energii aniżeli ogromna farma fotowoltaiczna w Polsce. Program „Mój prąd” przyjmował wnioski przez 111 dni i sfinansował około 30 tysięcy instalacji fotowoltaicznych.

I nabór programu „Mój prąd”

W pierwszym naborze rządowego programu dotację otrzymało 27 017 instalacji, w wysokości 131 900 000 milionów złotych. Całościowa eliminacja dwutlenku węgla z zainstalowanych paneli to 122 200 tysięcy ton w przeciągu całego roku. Obecnie ma miejsce analiza i wdrażanie nowych rozwiązań i unowocześnień.

Najwięcej dotacji na Mazowszu

Ranking województw

Najwięcej zaakceptowanych wniosków i przyznanych dotacji miało miejsce w województwie mazowieckim – ponad 4,5 tysiąca wniosków. Kolejne miejsce należało do województwa śląskiego (4,2 tysiące). Następne miejsce należało do województwa małopolskiego, tam przyznano znacznie mniej dotacji w liczbie około 2,9 tysięcy. Z tych instalacji uzyskano 152 GWh ekologicznej energii przez okres jednego roku. Praktycznie ujmując ta energia zasiliłaby powyżej 500 tysięcy czajników elektrycznych, które pracowałyby ośmiokrotnie w ciągu doby. W programie wzięło udział 49 firm, które podpisały porozumienie o współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kontrola statusu wniosków

Na stronie NFOŚiGO zostały umieszczone liczniki, które prezentują liczbę przyznanych dotacji i całościową moc instalacji PV w kW w rejonie określonych województw oraz wartość zmniejszonej emisji CO2 do atmosfery. Informacje te podał prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, pan Piotr Woźny. Wcześniej status ten był możliwy do sprawdzenia za pomocą ifnolinii lub za pośrednictwem e-maila. Na stronie dodatkowo umożliwiono pobranie ze strony wszelkich niezbędnych dokumentów do uzyskania dotacji. Na stronie nie znajduje się już liczba odrzuconych wniosków. Osoby, których wnioski zostały odrzucone po usunięciu powodu ich nieprzyjęcia, po ich modyfikacjach w tym powodzie mogą się powtórnie starać o dofinansowanie. II nabór trwać będzie do 18 grudnia 2020 roku.