Prowadzenie własnego biznesu nie zawsze idzie po naszej myśli. Niektóre firmy borykają się, bowiem z problemem utraty płynności finansowej. Pamiętajmy więc, że jeżeli jesteśmy właścicielami jednoosobowej działalności gospodarczej i nasza firma przeżywa aktualnie problemy, co skutkuje spadkiem przychodów to w takiej sytuacji możemy zdecydować się na skorzystanie z możliwości zawieszenia działalności gospodarczej. Co warto wiedzieć na ten temat?

Jak dokonać zawieszenia działalności gospodarczej?

Aby dokonać zawieszenia działalności gospodarczej należy złożyć wniosek CEIDG-1. Gdzie trzeba złożyć taki wniosek? Wniosek CEIDG-1 możemy złożyć osobiście w urzędzie miasta lub urzędzie gminy. Istnieje także możliwość wysłania takiego wniosku do urzędu za pomocą listu poleconego, jednak w takim przypadku podpis na wniosku musi być potwierdzony notarialnie. Złożenie wniosku do urzędu miasta (gminy) wiąże się z automatycznym przesłaniem go do innych instytucji takich jak np. GUS, US czy ZUS. Jeżeli nie chcemy osobiście udawać się do urzędu miasta (gminy) to wniosek CEIDG-1 możemy wysłać także online. Opcja ta dostępna jest dla posiadaczy profilu zaufanego ePUAP bądź certyfikatu kwalifikowanego.

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Co jeszcze warto wiedzieć o zawieszeniu działalności gospodarczej?

Jeżeli chodzi o okres zawieszenia jednoosobowej działalności gospodarczej to określa go właściciel firmy. Należy jednak zaznaczyć, że czas zawieszenia nie może być krótszy niż 30 dni. Firmę można zawiesić na konkretny termin lub też na czas nieokreślony. W okresie zawieszenia firma nie może prowadzić normalnej działalności, nie można więc wystawiać faktur sprzedażowych. Jednak zgodnie z przepisami prawa przedsiębiorca może dokonywać takich czynności, które to pozwolą mu na zachowanie źródła dochodu, dlatego też może on np. pobierać zaliczki na usługi, które wykona po wznowieniu działalności. Jeżeli chodzi o opłatę zobowiązań firmy to w okresie zawieszenia przedsiębiorca jest zobowiązany do opłaty wszystkich zobowiązań. Wyjątek stanowią składki ZUS, z których przedsiębiorca zostaje zwolniony.