Optymalizacja wszelkich procesów produkcyjnych jest naturalnym działaniem, mającym na celu przystosowanie firmy do zmian zachodzących na rynku. Presja zmian wymusza coraz większą elastyczność wewnątrz struktury i modalność w stosunkach z czynnikami zewnętrznymi. Niemniej potrzeba udoskonalenia procesów może się pojawić również z przyczyn wewnętrznych, takich jak zanotowanie przez firmę strat czy też przeniesienie zakładu produkcyjnego.
Doskonalenie procesów produkcyjnych w 8 krokach
Doskonalenie procesów produkcyjnych w harmonijny sposób powinno łączyć w sobie osiem głównych zasad. Wymienimy je w logicznej kolejności za autorem zestawienia, znanym polskim ekonomistą – Markiem Brzezińskim:
1. Zasada proporcjonalności – pozwala zachować balans pomiędzy wszystkimi czynnikami, z których składa się proces produkcyjny. Podział celów produkcyjnych musi obarczać poszczególne działy i stanowiska w stopniu, pozwalającym na sprostanie zadaniom, tak aby działalność firmy, zmierzającą do zamknięcia planu wynikiem pozytywnym, mogła przebiegać w sposób niezakłócony.
2. Zasada liniowości – tę normę zastosował z sukcesem amerykański producent samochodów Oldsmobile Ransom Eli Olds na swojej pierwszej linii produkcyjnej. Ideę podchwycił i udoskonalił inny twórca i wynalazca. Dzięki niemu znamy ideę linii produkcyjnej Pana Forda. Trzeba w tym miejscu dodać, że należy mieć szczególnie na uwadze takie rozplanowanie węzłów produkcyjnych, aby nie tworzyły się nawroty lub skrzyżowania w trakcie przemieszczania obiektów wytwarzanych. Odległości między poszczególnymi punktami powinny być możliwie jak najkrótsze.
3. Zasada ciągłości – doskonalenie procesów produkcyjnych skłania się stanowczo w kierunku wyeliminowania przerw z procesów technologicznych, zaniżających wszelkie parametry zgodności. Przestoje dezorganizują wszystkie zakresy pracy. Podkopują morale i niszczą system planowania.
4. Zasada równoległości – jest następstwem drugiej zasady zakazującej zawróceń. Jeśli produkt końcowy jest wysoce zorganizowaną jednostką, proces produkcji należy podzielić na części i realizować je równolegle. Wtedy poszczególne podzespoły będą gotowe we właściwym czasie bez konieczności magazynowania.
5. Zasada koncentracji – związana jest z zasadą zróżnicowania. Doskonalenie procesów produkcyjnych zakłada koncentrację działań na optymalnie dobranym obszarze. Jednolity terytorialnie twór jest wydajniejszy i łatwiejszy do reorganizacji.
6. Zasada specjalizacji – pozwala podwyższać normy ilościowe i jakościowe. Zaleca ograniczenie ilości asortymentu i skomplikowania procesu wykonywanego na danym stanowisku.
7. Zasada równomierności – jest sprawdzianem dla planowania. Pewien cykl produkcyjny zaplanowany na odcinek czasu musi być zrealizowany bez przekraczania wyznaczonego terminu.
8. Zasada elastyczności – doskonalenie procesów produkcyjnych pod jej przewodnictwem pozwala firmie produkcyjnej na dostosowanie produkcji do wytwarzania odmiennych detali, korzystając z istniejących zasobów. Szybkie i bezkolizyjne przezbrojenie pozwala na skuteczne konkurowanie na rynku cechującym się agresywną konkurencją.
