Konsumenci dokonujący zakupów internetowych są szczególnie chronieni przez prawo. Ustawodawca umożliwił im bowiem zwrot zakupionych towarów w terminie 14 dni bez podania przyczyny. Temu obowiązkowi podlegają wszystkie sklepy internetowe bez wyjątku. O czym należy pamiętać, aby dokonać skutecznego odstąpienia od umowy kupna-sprzedaży zawartej ze sklepem internetowym?

Prawo do 14-dniowego odstąpienia od umowy bez podania przyczyny

Dokonując zakupów przez Internet nie mamy możliwości osobistego obejrzenia interesujących nas towarów, ich zmierzenia oraz obiektywnej oceny funkcjonalności. Bardzo często okazuje się, że zamówione artykuły nie pasują rozmiarowo lub jakość ich wykonania nie spełnia naszych oczekiwań. Na szczęście każda osoba, która dokonuje zakupu poza siedzibą firmy ma ustawowe prawo do ich zwrotu bez podania przyczyny w terminie 14 dni. Czas ten liczony jest nie od daty dokonania zakupu, a od dnia, w którym towar fizycznie znajdzie się w posiadaniu kupującego.

Aby dokonać skutecznego zwrotu zakupionych online towarów należy poinformować sprzedawcę o swoim zamiarze. W tym celu można skorzystać z gotowego formularza odstąpienia od umowy, który udostępnia większość sklepów internetowych lub przesłać sprzedającemu własne oświadczenie, w którym poinformujemy go o dokonaniu zwrotu. Prawo przewiduje także możliwość ustnego odstąpienia od umowy np. telefoniczne. Ze względów dowodowych warto jednak dokonać zwrotu pisemnie, co będzie stanowiło najlepsze zabezpieczenie naszych interesów.

Jak zwrócić towar w sklepie internetowym?

Zwrot towaru zakupionego przez Internet a koszty przesyłki

Dokonując zakupów w sklepach internetowych w większości przypadków, oprócz zapłaty za towar, mamy także obowiązek pokrycia kosztów jego dostarczenia pod wskazany adres. W przypadku odstąpienia od umowy koszty przesyłki także powinny zostać nam zwrócone. Warto jednak mieć świadomość, że obowiązek ich zwrotu dotyczy najtańszej opcji dostawy dostępnej w ofercie sprzedawcy. W praktyce więc wybierając najdroższą formę dostawy możemy nie otrzymać w całości poniesionych kosztów wysyłki.

Odstępując od umowy kupna-sprzedaży zawartej na odległość musimy także we własnym zakresie odesłać zakupione przedmioty na adres sprzedającego, co przenosi na nas obowiązek pokrycia kosztów ich dostawy. Dopiero w momencie, kiedy paczka dotrze do sprzedającego, a sam towar zostanie przez niego oceniony jako pełnowartościowy, otrzymamy zwrot pieniędzy.

Warto także wiedzieć, że nie każdy zakupiony online towar może zostać zwrócony zgodnie z obowiązującym prawem. 14-dniowe prawo do dokonania zwrotu bez podania przyczyny nie dotyczy bowiem przedmiotów wykonanych na indywidualne zamówienie (np. biżuterii i zegarków ze spersonalizowanym grawerem), artykułów żywnościowych i produktów o krótkim terminie przydatności do użytku, biletów, ebooków oraz produktów, które z powodów higienicznych nie mogą zostać ponownie sprzedane (np. kosmetyków i soczewek kontaktowych).

Więcej na temat zwrotów towaru można znaleźć pod adresem: https://komerso.pl/prawo-konsumenta-do-zwrotu-towaru-zakupionego-p.