Gdy w życiu zaczyna brakować funduszy, a rynek pracy nie zachęca do podjęcia pracy na miejscu lub gdy obecna praca nie oferuje żadnych możliwości rozwoju, bądź też, gdy w swym środowisku nie dostrzega się żadnych perspektyw wówczas wpada się na pomysł wyjazdu zagranicznego. Głównie cel polega na tym, żeby zarobić i wrócić, choć zdarza się, że niektórzy chcą pozostać już na zawsze poza granicami kraju.

Polacy za granicą

Na podstawie najnowszych badań aż 1,6 miliona Polaków rozpatruje możliwość wyjazdu w celach zarobkowych w ciągu najbliższego roku. Dane pokazują, że co roku liczba osób pracujących za granicą spada, obecnie to 2,5 miliona Polaków. Najczęściej podawanym motywem wyjazdu z kraju są za małe zarobki oferowane przez polskich pracodawców. Innymi powodami są: większe możliwości rozwoju specjalistycznego, większy poziom życia, znacznie lepsze warunki socjalne, przyjaźniejszy system podatkowy, dogodniejsza administracja publiczna, szansa poznania świata, brak odpowiednich ofert w kraju, rodzina, przebywająca poza granicami Polski, a także spokojniejsze położenie geopolityczne. Najczęściej opuszczają kraj osoby po 45 roku życia, później osoby od 25-34 lat, następnie 35-44 lat, a najrzadziej osoby z przedziału wiekowego 18-24 lata. Najczęściej Polacy udają się do Niemiec, krajów skandynawskich (Norwegia, Szwecja), a najrzadziej do Austrii. Warto wspomnieć, że osoby decydujące się na wyjazd z kraju to osoby bez wykształcenia, które nie są usatysfakcjonowane wykonywaną pracą.

Praca za granicą? Jak najbardziej możliwa

Jak znaleźć pracę za granicą?

Trzeba mieć świadomość, że nie ma tak łatwo i nie dostanie się pracy od ręki poza granicami kraju. Należy się odpowiednio przygotować, a mianowicie sprawdzić rynek, pod kątem ofert pracy oraz wybrać, która jest najbardziej dostosowana do naszych preferencji. Warto skorzystać z pomocy sprawdzonych agencji zatrudnienia, które specjalizują się w ofertach zagranicznych. Można poszukać także agencji zagranicznych np. Adecco, Hobij oraz Work Service. Pracodawcę najlepiej zweryfikować w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Po drugie trzeba mieć świadomość swoich możliwości. Najbardziej popularną branżą, w której pracują Polacy poza krajem jest budownictwo. Następnie należy zebrać wszystkie wymagane dokumenty oraz znaleźć mieszkanie jeszcze przed wyjazdem.