Umiejętność posługiwania się przynajmniej jednym językiem obcym była niezwykle ceniona przez pracodawców jeszcze kilka lat temu. Sam fakt znajomości dodatkowego języka znacznie zwiększał szansę na otrzymanie dobrze płatnej pracy. Kandydaci ubiegający się o stanowisko stanowili ogromną wartość dla firmy, jeśli znali oni język angielski na poziomie komunikatywnym w mowie i piśmie. Dziś te czasy bezpowrotnie minęły, a wymagania wzrosły. Co jest tego powodem?

Angielski to nie wszystko

Pracodawcy od dawna poszukują pracowników, którzy mogą zaoferować im znacznie więcej umiejętności, niż tylko znajomość języka angielskiego. Obecnie język ten jest jednym z najczęściej używanych w Europie, zatem wzrosła jego popularność, a sama znajomość u kandydata na stanowisko pracy nie robi już na szefach wrażenia.

Na kontynencie europejskim językiem angielskim sprawnie posługuje się znaczna liczba jego mieszkańców. Współczesne firmy poszukują kogoś, dzięki komu będą mogli wyróżnić się na tle jakże wysokiej konkurencji.

Wymagania językowe na rynku pracy

Zagraniczni sąsiedzi

Znajomości jakich języków najczęściej wymagają pracodawcy? Z uwagi na geograficzne położenie naszego kraju nie będzie niespodzianką fakt, że w wielu firmach wymagana jest znajomość języka niemieckiego. Wymiana handlowa z naszymi zachodnimi sąsiadami prężnie się rozwija, nic dziwnego zatem, że istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na komunikację w języku niemieckim.

Równie dobrze rozwinięte relacje gospodarcze można zaobserwować między Polską a Rosją. Na sprawną wymianę handlową oraz biznesową nie mają wpływu nawet bieżące wydarzenia polityczne, które mogłyby sugerować ochłodzenie tych relacji. W polskich firmach jest wysokie zapotrzebowanie na specjalistów, którzy biegle posługują się językiem rosyjskim.

Języki przyszłości

Przed rozpoczęciem nauki języka obcego warto sprawdzić, które z nich na pewno przydadzą się w przyszłej karierze. Pod uwagę na pewno można wziąć język chiński, który otworzy drzwi do współpracy z wielomilionowym Państwem Środka. Jako mocarstwo handlowe Chiny podejmują współpracę niemal z całym światem – umiejętności komunikacyjne w tym języku z pewnością będą coraz bardziej pożądane przez polskich pracodawców.

Biorąc pod uwagę napływ imigrantów do Polski oraz Europy, ciekawą propozycją jest nauka języka ukraińskiego lub arabskiego. Fala obcokrajowców z Ukrainy dość szybko zalała polski rynek pracy, wypełniając luki w kadrach na wielu stanowiskach. Trzecim językiem, którego nauki warto się podjąć, jest turecki. Pozycja tego kraju ma coraz większe znaczenie na arenie międzynarodowej, szczególnie jeśli chodzi o przemysł odzieżowy. Oferta tego państwa to ogromne możliwości współpracy dla polskich przedsiębiorców. Można zatem przewidzieć, że zapotrzebowanie na tłumaczy władających zaawansowanym językiem tureckim będzie tylko rosnąć.

Podsumowując, nauka języków obcych to coś, co warto wziąć pod uwagę już od najmłodszych lat. Umiejętność porozumiewania się w językach innych niż ojczysty z pewnością zaowocuje udaną ścieżką kariery oraz zadowalającym wynagrodzeniem.

Partnerem materiału jest Translation Street - profesjonalne tłumaczenie pisemne.