Wszechobecny stres w dzisiejszych czasach negatywnie oddziałuje na ludzkie zdrowie. Prowadzi do spłycania oddechu, podwyższania ciśnienia krwi oraz napięcia mięśni. Ponadto wywołuje trudne do pohamowania rozdrażnienie. W tym celu niezbędna jest nauka właściwych technik oddechowych, które znacząco ułatwią codzienne funkcjonowanie. Zapewni to wewnętrzny spokój i lepsze samopoczucie.

Stres i jego wpływ na oddychanie

Różne odsłony stresu

Stres jest reakcją organizmu na różne zdarzenia w życiu prywatnym, czy zawodowym. Mogą to być sytuacje odbierane jako potencjalne zagrożenie lub niecodzienne wyzwanie. W wyniku tego pojawiają się objawy fizyczne oraz emocjonalne. Do tych pierwszych zalicza się na przykład mdłości, trudności z zasypianiem i pogorszenie jakości snu, obniżona odporność na infekcje, ucisk lub kołatanie w klatce piersiowej. Nierzadko pojawia się również potrzeba zjedzenia większych posiłków i sięganie po używki – papierosy, alkohol. Stres odbija się także na emocjach, co przekłada się na irytację, strach lub gniew.

Rodzaje stresu – negatywny i pozytywny

Na pojawiania się stresu mają wpływ czynniki zewnętrzne i wewnętrzne, a zdarzenia wówczas zachodzące noszą nazwę stresorów. W ich zakresie występują wahania – od łagodnych do ciężkich i dzielą się na negatywne i pozytywne. Pierwsze z nich mają ścisły związek z nieprzyjemnymi wydarzeniami w życiu. Natomiast drugie, jak sama nazwa wskazuje, występują gdy ma nastąpić pozytywne wydarzenie. Zalicza się do nich na przykład ślub, narodziny dziecka, awans zawodowy. Niezależnie od rodzaju stresu, niezbędne jest zapamiętanie, że prawidłowy oddech może zniwelować skutki przeżywania poszczególnych sytuacji. Człowiek powinien zrobić około 18 oddechów w ciągu 1 minuty. Tyle wystarczy do osiągnięcia lepszego samopoczucia, poprawy kondycji i wyglądu. Oddychać powinno się przez nos, ponieważ wydychane powietrze jest oczyszczone, nawilżone i ogrzane. Wykonując jakąkolwiek aktywność fizyczną, powinno się utrzymywać stały rytm oddechu. Natomiast przeżywając stres należy pilnować, aby oddech nie był za szybki, traci wówczas na efektywności.