Wielu ludzi nienawidzi publicznie przemawiać, bez względu na to, czy na sali znajduje się jedna osoba, czy tysiąc. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkiego można się nauczyć.

Jak występować publicznie?

Bądź przygotowany.

Jest to najważniejszy element dobrej prezentacji. Poświęć wystarczająco dużo czasu na przygotowanie i ćwiczenie. Zarezerwuj dużą ilość czasu na przygotowanie prezentacji. Notuj wszystkie punkty, które powinien uwzględniać każdy slajd. Upewnij się, że dysponujesz wszystkimi potrzebnymi materiałami. Pokazuj przykłady z życia, w których można wykorzystać tę wiedzę.

Jeśli zamierzasz skorzystać z prezentacji w PowerPoint, upewnij się dużo wcześniej, że wszystko przygotowałeś. Przydatna będzie kopia zapasowa na wypadek problemów technicznych.

Przedstaw swoją prezentację partnerowi/mamie/współlokatorowi lub nagraj wystąpienie kamerą video. Poproś o opinie albo obejrzyj nagranie. Ustal, gdzie jest źródło problemów i jakie masz złe nawyki. Pozbądź się ich, ćwicząc lub zmieniając wystąpienie.

Jeśli w Twojej prezentacji znajdują się trudne słowa lub techniczne słownictwo, upewnij się, że poprawnie je wymawiasz. Dzięki poprawnej wymowie i znajomości języka branżowego stajesz się bardziej wiarygodny.

Jak występować publicznie?

Pamiętaj o języku ciała.

Bądź świadomy swojego języka ciała. Właściwa komunikacja niewerbalna może mieć głęboki wpływ na to, jak odbierana i interpretowana jest Twoja wiadomość. Pamiętaj o odpowiedniej odległości od słuchaczy. Nawiąż kontakt wzrokowy z publicznością, ale nie za długi, aby jej nie krępować. Nie bądź sztywny, chowając się za mównicą. Poruszaj się swobodnie, ale nie krocz. Wykorzystaj dostępną przestrzeń na scenie. Unikaj krzyżowania rąk, wiązania dłoni do tyłu lub z przodu. Nie trzymaj rąk w kieszeniach. Nie trzymaj niczego w dłoniach. Pozwól sobie na swobodną gestykulację.

Jak występować publicznie?

Ton głosu i sposób mówienia

Ton Twojego głosu i sposób mówienia będą miały znaczący wpływ na sposób, w jaki sposób zostanie odebrana Twoja wypowiedź. Mów jasno i pewnie. Upewnij się, że z tyłu sali będzie Cię dobrze słychać, ale nie ogłuszaj tych z przodu. Nie mów szybciej niż trzeba. Spróbuj zmienić tempo, aby wypowiedź stała się interesująca. Nie mów jednostajnie. Zmieniaj swoją tonację. Monotonne osoby są nudne. Trudno się ich słucha. Staraj się mówić wyraźnie. Rób co jakiś czas przerwy, aby słuchacze mogli przemyśleć to, co usłyszeli.