Okazuje się, że wystąpienia publicznego ludzie boją się tak bardzo jak śmierci, choroby czy zwolnienia z pracy.

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego stanięcie przed większą grupą osób z przemówieniem będzie nas tak bardzo stresować? Co sprawia, że pojawia się aż tak duży lęk?

Zwykła rozmowa różni się oczywiście od publicznego wystąpienia przede wszystkim tym, że ciężar odpowiedzialności jest tutaj po jednej ze stron. Oczywiście odbiorca jest tutaj najczęściej bierny. Dodatkowo mamy również do czynienia z sytuacją, gdy jedna osoba stoi przed wieloma. Czasem setkom par wpatrujących się w oczy będzie trudno spojrzeć z myślą, że ciągle nas oceniają. Trudno się dziwić. Wielu z nas w takiej sytuacji czuje się onieśmielonych, czasami nawet sparaliżowanych. Jednak tak naprawdę bycia mówcą można się nauczyć.

Profesjonalne wystąpienia publiczne, czyli jak zostać dobrym mówcą cz I

Wystąpienie publiczne – dobre, czyli jakie?

Warto sobie pomyśleć o wystąpieniach, wykładach, przemówienia, których byliśmy słuchaczami. Trzeba się zastanowić, które było najgorsze, a które wyszło nam najlepiej. Warto się zastanowić jakie miały przebieg, jak to wszystko wyglądało, czy mówca miał jakieś pomoce, jak się czuliśmy w czasie takiego wystąpienia. Jeśli chodzi o wystąpienie, które będzie wzorowe to musi być one bardzo dobrze przygotowane oraz uporządkowane, treści muszą być związane ze sobą logicznie. Informacje muszą być tak prezentowane, że będą dla nas ciekawe i zrozumiałe. Mówca powinien umieć wywoływać u słuchacza emocje, wplata jakieś żarty, anegdoty, które mogą spowodować, że pojawi się uśmiech, wzruszenie.

Przygotowanie wystąpienia: krok po kroku

Dobre wystąpienie to takie, które oczywiście jest dobrze przygotowane. Nie można iść na żywioł, improwizować. Tak niestety nie wyjdzie nie ma co oczekiwać, że takie wystąpienie się uda. Swoją prezentację powinniśmy tak naprawdę przygotować sobie pod wieloma względami. Na początek na pewno trzeba sobie określić cel jaki będziemy mieli. To ma wielkie znaczenie, ponieważ ułatwi nam potem kreowanie takiego przemówienia. Dalej warto zebrać materiały, które stanowić będą podstawę przemówienia. Trzeba będzie te materiały również odpowiednio uporządkować i pogrupować, tak by mieć zawsze pod ręką to co jest ważne, to co będzie miało znaczenie i będzie ciekawe dla słuchaczy.