Jeśli ktoś lubi występy publiczne to wydaje się, że wszędzie sobie dobrze poradzi. Ale nie każdy wie jak się tym zająć i jak występować tak by nie obawiać się efektów. Warto mieć kilka zasad, które mogą mieć tutaj znaczenie i oczywiście muszą być brane pod uwagę jako ten element, który będzie decydował o efektach takiego wystąpienia.

1. Zadbaj o ciało

Warto utrzymywać kontakt wzrokowy z publicznością w całości. W ten sposób zostaniemy przez wszystkich zauważeni i będzie można mówić o tym, że pojawia się interakcja, która oczywiście ma bardzo duże znaczenie i musi być brana pod uwagę. Gestykulowanie musi być dopasowane do słów. Jeśli coś opisujemy rękami to warto dopasować ilość tych gestów do słów. Poznaj trzy pozycje, które pozwolą ci odnieść sukces w trakcie wystąpień publicznych: Pozycja otwarta: Jeśli będziemy chcieli pokazać otwartość należy wyciągać ręce przed siebie i kierować się z otwartymi dłońmi w stronę publiki. Warto się uśmiechać patrzeć przed siebie i tworzyć wrażenie osoby, która jest do wszystkich nastawiona przyjaźnie, ze wszystkimi chce rozmawiać i chce budować taką atmosferę, w której wszyscy rzeczywiście będą czuli się bardzo dobrze.

6 zasad udanych wystąpień motywacyjnych

Pozycja wojownika

Jeśli chcemy pokazać siłę i pewność siebie to włąśnie będzie taka postawa, która dla nas będzie najbardziej odpowiednia. Warto podnieś nieco brodę i pokazać pewność siebie, ale zadbać o to, by słuchacze nie zobaczyli w nas arogancji. Tak naprawdę te dwie drogi są bardzo blisko siebie, dlatego należy uważać, by z tą swoją postawą po prostu przypadkiem nie przesadzić. Pozycja „robota”: Jeśli chcemy być mówcą z dystansem i bez nadmiernego zaangażowania i emocji to właśnie taka postawa będzie najbardziej odpowiednia. Ręce z tyłu spojrzenie przed siebie i brak emocji na twarzy w trakcie wypowiedzi to właśnie pozycja robota.

2. Połącz small i hard talk

Należy umieć skutecznie łączyć słowa rozrywki z merytoryką w prezentacjach. To bardzo ważna umiejętność, o której trzeba pamiętać i będzie trzeba ją zaprezentować. Rozrywkę zapewnić może jakaś ciekawa historia, którą na pewno będzie się dobrze słuchać. Merytoryka to kwestia wiedzy, którą musimy mieć, jeśli chcemy wystąpić z jakimś tematem i przedstawiać swoje spojrzenie na te właśnie zagadnienia.