3. Stosuj cykl Kolba

Amerykański naukowiec Kolb stworzył model nauczania, który będzie mówił o czterech stylach uczenia. W zależności od preferencji studenci wolą doświadczać, obserwować, pobierać albo ćwiczyć. Dlatego będzie trzeba umieć przygotowywać dobre prezentacje. Cztery style uczenia mają więc duże znaczenie i odpowiadają za to jak będzie wyglądać kwestia nauki.

4. Płyń

W jednej rozwijającej się gałęzi psychologii mówi się o pojęciu przepływu. W chwili, gdy jesteśmy obecni ze wzrokiem skupionym na widowni i wsłuchani w publikę i jej rekację staramy się myśleć przez pryzmat osobowości i zaczyna się płynąć. Można być mówionym, gestykulowanym, zaczynają się pojawiać pomysły, których się nie planowało, będzie się bardziej spontanicznym i kreatywnym. Taki stan pojawia się w każdej dziedzinie u mistrzów. To oni mają proces twórczy i wiedzą co robić, by uzyskać wynik. O wiele lepiej można wypaść jeśli będzie się brało pod uwagę klarowanie prezentacji.

6 zasad udanych wystąpień motywacyjnych II

5. Zrezygnuj z barier

Jeśli mamy taką możliwość warto zrobić tak, że nie będzie barier, które będą dzielić nas od słuchaczy. Chodzi o to, by mówić do nich bezpośrednio ze sceny, bez barykady, stołu czy też mównicy. Chodzi o to, by nie było budowania nieświadomego jakichś barier, które mogą powodować dystans i sprawią, że pojawi się problem z naturalną dynamiką. Mózg, któremu będzie się przedstawiać jakieś zmiany to bardzo ważna sprawa, która doprowadzi do sytuacji, że nie będzie nudy na wystąpieniach.

6. Bądź sobą

Ludzie dużo lepiej pamiętają takie historie, które można sobie jakoś wyobrazić, zobaczyć w swojej głowie. Dlatego warto w trakcie swojej prezentacji wprowadzić jakieś przykłady z własnego życia. To czego doświadczyliśmy na naszej skórze na pewno sprawi, że będzie to dla nas cenna lekcja, która sprawi, że będziemy również wyciągać wnioski i to one będą chronić nas przed tym, by nie popełniać błędów ponownie. Wydaje się, że bardzo ważne będzie przygotowanie takich historii z życia wziętych, ponieważ to zawsze te historie są najciekawsze dla słuchacza, cieszą się największym zainteresowaniem i rzeczywiście będą budzić u słuchacza chęć poznania tego w dalszej części.

W ten sposób tworzy się takie przemówienie, które słucha się rzeczywiście bardzo dobrze.