Komornik przed przystąpieniem do realizacji czynności, powinien sprawdzić w swoich dokumentach, z jakiego majątku prowadzona jest już egzekucja. Jeśli stwierdzi, że prowadzone jest już postępowanie w sprawie tego samego dłużnika, scali akta i zaznaczy w repertorium takie działanie. Jeżeli po umorzeniu sprawy, wpłynął nowy wniosek, może wykorzystać zebrany wcześniej materiał. W tej sytuacji niezwykle przydatne są informacje o rachunkach bankowych osoby zadłużonej i jej wierzytelnościach.
Egzekucja komornicza
Komornik łączy te dane z danymi zawartymi we wniosku wierzyciela. W ten sposób może skuteczniej realizować swoje zadania. Podczas egzekucji należności sądowych komornik ma prawo wykorzystać wszystkie metody egzekucji, poza egzekucją z nieruchomości. Powinien zgromadzić jak najwięcej informacji co do stanu majątkowego i wynagrodzenia dłużnika. Może je znaleźć w aktach sprawy sądowej.
Informacje o majątku osoby zadłużonej mają obowiązek przekazać komornikowi organy administracji publicznej, organy rentowe i urzędy skarbowe. Do udzielania takich informacji zobowiązane są również spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, banki i podmioty prowadzące działalność maklerską, a także zarząd lub rada nadzorcza spółdzielni mieszkaniowej i zarząd wspólnoty mieszkaniowej. Taki obowiązek nałożony też został na podmioty zarządzające lokalami użytkowymi i mieszkaniami.
Poszukiwanie majątku dłużnika
Urzędy miejskie i starostwa powiatowe prowadzą rejestry nieruchomości i pojazdów. Komornik powinien zwrócić szczególną uwagę na dane gromadzone przez wydziały geodezji i gospodarki gruntami. Na bieżąco uzupełniają bazę danych o nieruchomościach. Dlatego posiadają bardziej aktualne niż te, które znajdziemy w księgach wieczystych. Niejednokrotnie zapytanie do elektronicznej księgi wieczystej nie przynosi spodziewanych rezultatów, a zapytanie wysłane do tych wydziałów ujawnia właścicieli. Może też ujawnić osoby, które są spadkobiercami nieruchomości, ale nie przeprowadziły sprawy spadkowej. Mając wypis rejestru z gruntu, skuteczny komornik warszawa i wierzyciel mogą podjąć decyzję, czy oszacują całą nieruchomość, czy jedynie poszczególne działki.
Dane o majątku dłużnika mają też obowiązek dostarczyć Centralne Biuro Adresowe, Biuro Informacji Publicznej i Statystyki Centralnego Zarządu Służby Więziennej oraz sądy powszechne. Komornik może wnioskować o przekazanie tylko tych informacji, które są mu potrzebne do prawidłowego wykonania zadań. Chodzi tutaj przede wszystkim o dane związane ze stanem majątkowym osoby zadłużonej, jej aktualnym miejscem zamieszkania i prowadzonej działalności gospodarczej. Koszty związane z pozyskaniem takich informacji zaliczane są do wydatków gotówkowych komornika. Zgodnie z prawem podlegają zwrotowi.
Wierzyciel ma też prawo zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika za wynagrodzeniem. Takie zlecenie może złożyć przy wszczęciu egzekucji komorniczej oraz w czasie jej trwania. Wniosek może złożyć na piśmie lub ustnie do protokołu. Musi spełniać wszystkie warunki formalne pisma procesowego.