Przechowywanie kopii bezpieczeństwa w chmurze wybiera coraz więcej przedsiębiorstw. Chmura oferuje szybki i sprawny przesył danych oraz umożliwia ich przywrócenie w dowolnym momencie. Przechowywanie w chmurze backupy są szyfrowane, co uniemożliwia ich odczytanie przez osoby niepowołane. Kluczową kwestią dla bezpieczeństwa danych oraz komfortu korzystania z usługi backup w chmurze dla firm jest wybór odpowiedniego dostawcy usługi.
Jakie zalety posiada backup w chmurze dla firm?
Każda współczesna firma korzysta na co dzień z systemów informatycznych oraz generuje wiele nowych danych. Niezwykle istotne dla jej pracy oraz bezpieczeństwa jest więc regularne wykonywanie backupów danych, które pozwalają na odzyskanie cennych plików i całych konfiguracji na wypadek awarii fizycznego sprzętu, działania złośliwego oprogramowania lub błędu ludzkiego. Największą popularnością w ostatnich latach wśród firm cieszy się backup danych w chmurze.
Backup w chmurze dla firm pozwala na przechowywanie na zewnętrznych serwerach dostawcy usługi kopii zapasowych. Dane są szyfrowane oraz przesyłane za pomocą łącza internetowego na serwery i na nich przechowywane. Firma ustala, jak często mają być wykonywanie backupy danych oraz ma do nich dostęp w trybie online. W sytuacji, kiedy zajdzie konieczność przywrócenia kopii bezpieczeństwa wystarczy wybrać taką opcję, a wszystkie dane znajdą się z powrotem na naszych urządzeniach. Backup w chmurze dla firm to wygoda, bezpieczeństwo oraz pewność, że bez względu na sytuację wszystkie ważne dane będą mogły zostać sprawnie i szybko odzyskane.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy oferującej backup w chmurze dla firm?
Decydując się na korzystanie z usługi backupu danych w chmurze szczególną uwagę należy poświęcić wyborowi zaufanego dostawcy. Usługi tworzenia i przechowywania kopii zapasowych w chmurze obecnie oferuje wiele firm, które między sobą różnią się nie tylko kosztem, ale także funkcjonalnością oraz poziomem bezpieczeństwa.
Zanim podpiszemy umowę z konkretnym dostawcą warto upewnić się, czy oferuje on wysoki poziom bezpieczeństwa przechowywanych danych. Wszystkie przesyłane na serwery usługodawcy backupy powinny być szyfrowane, aby dostęp do nich miała jedynie firma, która je tworzy. Same serwery powinny dysponować także systemami bezpieczeństwa chroniącymi dane klientów przed złośliwym oprogramowaniem oraz atakami hakerskimi, które najczęściej mają na celu wykradanie informacji.
Istotnym aspektem wyboru dostawcy usług chmurowych jest także możliwość szybkiego odzyskania danych, co ma ogromne znaczenie w sytuacji, kiedy nastąpiła utrata plików. Najkorzystniejszym z punktu widzenia użytkownika rozwiązaniem jest odzyskiwanie kopii bezpieczeństwa w trybie online, co pozwala na sprawne przywrócenie danych oraz daje możliwość szybkiego powrotu do pracy.
Przeglądając ofertę usługodawców oferujących backup w chmurze dla firm warto także zwrócić uwagę na to, czy korzystają oni z metody 3-2-1. Jest to bowiem najskuteczniejsza obecnie metoda przechowywania backupów danych, w której tworzone są 3 niezależne kopie bezpieczeństwa, które przechowywane są na dwóch różnych nośnikach, a 1 z nich znajduje się zawsze poza siedzibą firmy.