Samoloty należą do najbezpieczniejszych i najszybszych środków transportu. Chętnie wybieramy je zwłaszcza do podróży międzynarodowych. Mimo tego, że linie lotnicze starają się zapewnić pasażerom punktualność, opóźnione loty nie należą do rzadkości. Nie każdy pasażer wie, że za każdy opóźniony lot może przysługiwać mu do nawet 600 EUR odszkodowania. Jakie warunki muszą być spełnione do wypłaty rekompensaty i jak się o nią skutecznie ubiegać?
Kiedy pasażerowi przysługuje odszkodowanie za opóźniony lot?
Jednym z podstawowych obowiązków linii lotniczych jest zapewnienie klientom punktualnego dotarcia do portu docelowego. Niestety, nie zawsze jest to możliwe i wiele lotów ulega opóźnieniu lub zostaje całkowicie anulowana przysparzając pasażerom problemów. W sytuacji, kiedy lot jest opóźniony o co najmniej 3 godziny (liczy się czas otwarcia drzwi samolotu w porcie docelowym) każdy podróżny mający wykupiony na niego bilet może ubiegać się o przyznanie odszkodowania za opóźniony lot. Wysokość rekompensaty jest uzależniona od czasu opóźnienia oraz długości lotu.
Aby odszkodowanie było należne, przewoźnik musi ponosić winę za zaistniałą sytuację. W praktyce oznacza to, że do opóźnienia lotu doszło z powodu jego niedopatrzenia. Odszkodowanie za opóźniony lot nie będzie niestety należne, jeśli samolot dotarł do portu docelowego spóźniony z powodu złej pogody, problemów na lotnisku lub innych zdarzeń losowych, za które przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności. W większości przypadków do opóźnień lub anulowania lotów dochodzi z winy linii lotniczych, które zazwyczaj tłumaczą się czynnikami zewnętrznymi chcąc w ten sposób uniknąć obowiązku wypłacenia każdemu podróżnemu odszkodowania.
Skuteczne ubieganie się o rekompensatę za opóźniony lot
Każdy podróżny, którego lot uległ ponad 3-godzinnemu opóźnieniu ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie pieniężne za zaistniałą sytuację. Można to zrobić w dwojaki sposób. Pierwszym rozwiązaniem jest samodzielnie złożenie stosownego wniosku do linii lotniczych i oczekiwanie na ich odpowiedź. W większości przypadków jest ona niestety odmowna, gdyż przewoźnicy bardzo niechętnie wypłacają odszkodowania. Po otrzymaniu odmowy możemy jednak zwrócić się do Urzędu Lotnictwa Cywilnego, które przeprowadzi postępowanie mediacyjne. Ostatecznym sposobem jest skierowanie sprawy do sądu.
Osoby, które pragną uniknąć formalności oraz chcą maksymalnie przyspieszyć proces ubiegania się o odszkodowanie za opóźniony lot mogą także skorzystać z profesjonalnego wsparcia firm pośredniczących w ubieganiu się o rekompensatę. Należy do nich Delayfix, który od ponad 5 lat z powodzeniem wspiera swoich klientów w procesie ubiegania się o odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot. Aby rozpocząć całą procedurę ubiegania się o rekompensatę wystarczy wypełnić bezpłatny formularz na stronie delayfix.com i oczekiwać na kontakt ze strony obsługi. Wyspecjalizowani prawnicy i radcy prawni sprawdzą, czy odszkodowanie za opóźniony lot jest należne i w imieniu klienta dopełnią wszelkich formalności związanych z jego przyznaniem.
