Państwo socjalne to nieoficjalny ustrój, który ma za zadanie wprowadzenia mniejszego rozwarstwienia społeczeństwa. Jakie są zalety i wady takiego rozwiązania?
Dlaczego istnieje państwo socjalne?
Głównym celem istnienia państwa socjalnego jest pomoc najuboższym. Dzięki pomocy od strony władz bardzo biedni ludzi będą mogli jeść, jak ludzie zarabiający średnią krajową oraz móc wysyłać dzieci do szkoły za darmo. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, jednakże jest bardzo dużo wad takiego rozwiązania. Pieniądze otrzymają również rodziny patologiczne, które główną część pieniędzy przeznaczają nie na jedzenie i edukację dzieci, lecz na alkohol i narkotyki. W ten sposób rząd przyczynia się bezpośrednio do wzrostu patologii w Polsce, co tak naprawdę powoduje rozszerzanie się problemu, a nie jego zmniejszanie. Poszkodowanymi są również dzieci, dla których część świadczeń socjalnych powinna wędrować również do nich. Oczywiście takie sytuacje zdarzają się w mniejszości i raczej większość rodzin sumiennie i odpowiedzialnie dysponuje pomocą od rządu.
Wyższe podatki
Pieniądze na pomoc socjalną nie biorą się jednak znikąd. Ucierpią na tym wszyscy Polacy, którzy odprowadzają podatki. Rosnące podatki oraz wzrost kosztów ubezpieczenia społecznego powodują, że do Skarbu Państwa spływają pieniądze, które mogą być wykorzystywane na cele socjalne. Jest to oczywiście zła informacja dla osób pracujących i żyjących co najmniej na standardowym poziomie życia. To właśnie z ich kieszeni będą wyciągane pieniądze na pomoc dla ubogich, które nie wiadomo, w jaki sposób zostaną wykorzystane. Warto tutaj zwrócić uwagę, że każdy z nas ma wydatki i nie każdemu uśmiecha się płacenie większych składek podatkowych i ubezpieczeniowych.
Państwo socjalne to całe mnóstwo zalet, które jednak są profitami przeznaczonymi tylko dla najuboższych. Osoby zarabiające powyżej średniej krajowej oraz te zamożna, mogą czuć się poszkodowane. Taka jest jednak cena życia w rozwijającym się państwie z aspiracjami do bycia wśród światowych potęg gospodarczych.