Hurtownicy i dystrybutorzy mają wiele obowiązków. Muszą wykonywać codzienne obowiązki i dbać o prawidłowy przepływ zamówień. Jednak to nie wszystko. Oprócz tego powinni zająć się projektowaniem, organizowaniem i utrzymywaniem magazynu. Dzięki temu zapewnią znacznie lepszą obsługę klienta. 

Plan magazynu

Gdy oglądasz dom po raz pierwszy, zwracasz uwagę na rozmieszczenie pomieszczeń. Czy układ jest sensowny i funkcjonalny? Czy do wnętrz dopływa wystarczająca ilość naturalnego światła? Czy odpowiada Ci wielkość poszczególnych pomieszczeń? Wybierając dom, ufasz swojej intuicji.

Kieruj się podobną logiką, zastanawiając się nad układem magazynowym. Półki, narzędzia, wyposażenie, stoły robocze muszą być logicznie rozmieszczone. Powinny znajdować się w zasięgu pracowników magazynu. To niezwykle ważne, jeśli chcesz zapewnić bezproblemowy i bezpieczny przepływ pracy. Fizyczny układ nie może utrudniać wykonywania codziennych obowiązków.

Idealny magazyn powinien spełniać następujące cele:

  • maksymalizacja dostępnej przestrzeni na magazynowanie towarów,
  • minimalizacja obsługi towarów,
  • łatwy dostęp do towarów,
  • elastyczność przechowywania,
  • dużo przestrzeni roboczej.

4 pomysły na organizację magazynu

Stojaki i półki magazynowe

Charakter działalności firmy ma ogromny wpływ na rodzaj, wielkość i lokalizację regałów, koszy i półek. Spraw, aby przestrzeń magazynowa usprawniała wykonywanie obowiązków, a nie utrudniała.

Jeśli prowadzisz firmę produkcyjną, zwróć koniecznie uwagę na sprzęt i przestrzeń. Ustaw wokół nich wytrzymałe pojemniki, półki i leje zsypowe. Zostaw dużo miejsca wokół stołów roboczych i sprzętu. Wybierając wózki widłowe i podnośniki do palet, weź pod uwagę szerokość korytarzy.

Jeśli Twój zakład zajmuje się prostą produkcją, najważniejsze są miejsca zbiórki. Umieść wokół nich pojemniki i leje zsypowe. Dzięki temu pracownicy będą mieć łatwy dostęp do surowców i części. Przydadzą się też półki na gotowe wyroby.

W tradycyjnym magazynie niezbędne są półki i pojemniki na zapasy. Możesz wybrać lekkie lub wytrzymałe regały w zależności od produktów. Zadbaj o odpowiednią przestrzeń między korytarzami. Dzięki temu realizacja zamówień będzie znacznie łatwiejsza.

Niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności, pamiętaj o maksymalizacji przestrzeni pionowej. 

Dokładne oznaczanie 

Pamiętaj, by dokładnie oznaczyć każdą rzecz. Wpłynie to pozytywnie na wydajność, komunikację i bezpieczeństwo. Nie chodzi tu tylko o towary. Wszystko musi być precyzyjnie oznaczone: miejsca pracy, wyjścia ewakuacyjne, przejścia, regały i przedmioty. Znaki bezpieczeństwa są szczególnie ważne w przypadku wózków widłowych. Bardzo ważne są informacje o wysokości prześwitu i ładowności.

4 pomysły na organizację magazynu

Szybszy proces kompletacji zamówień

Kompletacja zamówień jest najbardziej czasochłonnym zadaniem w magazynie. To właśnie tutaj można najłatwiej się pomylić. Wpływa na koszty przepływu pracy. Prawidłowe wypełnianie obowiązków jest tu niezwykle ważne. Wpływa bezpośrednio na poziom zadowolenia klienta.

Zreorganizuj układ magazynu. Postaraj się skrócić czas kompletacji. Celem jest łatwy i szybki dostęp. Najlepiej sprzedające się towary umieść blisko strefy pakowania.