W ostatnich latach coraz większą uwagę przywiązuje się do sprawności fizycznej. Jest to ważny aspekt dbania o zdrowie, który pozwala zwiększyć jakość życia oraz unikać lekarzy. Rozwijanie odpowiednio sprawności fizycznej jest konieczne od najmłodszych lat. Zabawy i ćwiczenia w wodzie są świetnym sposobem do tego. Może je organizować dla dzieci w dowolnym wieku, a nawet dla dorosłych.
Rozgrzewka i do dzieła
Przeprowadzenie zajęć opartych na zabawach i ćwiczeniach w wodzie, powinno być poprzedzone odpowiednią rozgrzewką. Jest to bardzo ważne, gdyż w przeciwnym razie zajęcia mogą skończyć się niechcianą kontuzją. Do rozgrzewki można zastosować wiele różnych zabaw i ćwiczeń. Jedną z nich jest „Dotknij i uciekaj”. Jest to najprostsza forma zabawy i ćwiczenia w wodzie. Polega na tym, że wszyscy z grupy dobierają się w pary, a na gwizdek prowadzącego, jedna osoba zaczyna gonić drugą. Gdy ją złapie, następuje zamiana.
Inną, ciekawą formą rozgrzewki jest zabawa w tak zwanego murarza. Polega na tym, że grupa ustawia się w jednej części basenu, a na środku, w określonym miejscu stoi „murarz”. Na gwizdek, cała grupa ma zadanie przedostać się na drugą stronę basenu, tak aby nie zostać dotkniętym przez „murarza”. Osoba złapana, zostaje pomocnikiem murarza i w kolejnej serii, również bierze udział w łapaniu pozostałych członków grupy. Wygrywa ten, kto zostanie złapany ostatni.
Kolejną zabawą jest „berek nurek”. Polega na tym, że dzieci ustawiają się w rozsypce, po całym basenie. Na sygnał prowadzącego, berek stara się kogoś złapać, a dana osoba, aby nie być złapaną musi zanurkować. Jeśli nie zdąży, zostaje berkiem.
Spektrum zabaw i ćwiczeń w wodzie jest bardzo szerokie. Do wielu z nich można używać specjalnych akcesoriów, takich jak pianki wypornościowe czy piłki. Zabawy i ćwiczenia w wodzie mogą być bardzo wyczerpujące. Jedną z takich zabaw jest tak zwana „pływacy i nurkowie”. Polega na tym, że grupa dopiera się w pary. Jedna osoba ma za zadanie zanurkować pod wodę, a druga w tym czasie przepłynąć jak najdłuższy dystans. Instruktor oznacza wstążką przepłynięty dystans, a później następuje zamiana. Wygrywa ten, kto dopłynie najdalej.