Po wielu latach dominacji minimalistycznej estetyki, w urządzaniu wnętrz pojawił się styl zupełnie przeciwny, zwany maksymalizmem.

Nowy styl urządzania wnętrz – maksymalizm

Stał się on szczególnie popularny wśród młodszych pokoleń, zwłaszcza milenialsów, którzy chętnie włączają rośliny, eklektyczne kolory, elementy retro oraz vintage i inne akcesoria do swoich przestrzeni.

Styl ten charakteryzuje się pełnym, intensywnym i bogatym wyglądem. Polega na wykorzystaniu wielu elementów, wzorów, kolorów i tekstur, które razem tworzą ekstrawagancki efekt.

Przedstawiamy kilka cech, które charakteryzują maksymalizm w urządzaniu wnętrz.

Obfitość

Maksymalizm wykorzystuje różnorodne wzory, intensywne kolory i kontrasty. Charakteryzuje go obfitość dekoracji, takich jak wzorzyste tkaniny, zasłony, poduszki, dywany, obrazy, tapety i ozdobne przedmioty. Wnętrza maksymalistyczne często są pełne detali i dodatków, które przyciągają uwagę. Zgodnie ze swoją nazwą, styl ten dąży do pełni wyrazu, intensywności i obfitości.

Eklektyzm

Maksymalizm często czerpie z różnych stylów i epok, tworząc mieszankę elementów tradycyjnych, retro i nowoczesnych. Eklektyczne zestawienie różnych elementów dodaje charakteru i unikalności.

Maksymalizm nie boi się nieoczywistych zestawień, z radością i pomysłowością łączy różne style, epoki i kultury.

Ludzie, którzy lubią maksymalistyczny design, często doceniają wiele różnych stylów projektowania i kolekcjonują różne przedmioty na przestrzeni czasu, od sztuki abstrakcyjnej, przez kryształowe żyrandole, po krzesła vintage i zegar po dziadku.

Aby uniknąć zupełnego chaosu, warto kierować się zasadą, że w danym pomieszczeniu powinien znajdować się tylko jeden lub dwa elementy skupiające uwagę. Może to być regał z niezliczoną ilością książek, ściana obwieszona mnóstwem różnorodnych dzieł sztuki czy też zdominowana przez rośliny.

Wielowarstwowość

Maksymalistyczne wnętrza są zazwyczaj złożone i wielowarstwowe. Łączą różne style, epoki i kultury, tworząc mieszankę wzorów, mebli i dodatków. Często wykorzystuje się całą dostępną przestrzeń. Wnętrza zaplanowane są tak, aby każdy kąt był ciekawy i atrakcyjny.

Indywidualność

To styl dla odważnych, którzy nie boją się ryzyka i pokazywania światu swoich estetycznych preferencji. Maksymalizm może być dla ciebie atrakcyjnym wyborem, jeśli lubisz wyraziste wzory, kolory i interesujące detale.

Maksymalizm wyraża indywidualność i osobowość mieszkańców. Przepisem na wnętrze w takim stylu mogłaby być wskazówka: weź wszystkie rzeczy, które kochasz i ułóż je warstwami, na wielu powierzchniach, takich jak półki na książki, stoliki boczne, ściany i meble.

Styl ten szczególnie nadaje się dla kolekcjonerów, pozwala bowiem w niezobowiązujący sposób uczynić kolekcję częścią wystroju wnętrza i dodać jej odpowiednią wizualną oprawę.

Kolory

Maksymalizm wykorzystuje bogatą i odważną paletę kolorów. Często widoczne są intensywne odcienie, a także zestawienia kontrastujących kolorów. Wnętrza maksymalistyczne są pełne życia i energii, między innymi dzięki kolorowym akcentom.

Wyraziste wzory i tekstury

Wnętrza maksymalistyczne często są wypełnione wzorami. Mogą to być motywy roślinne, paski, kropki, geometryczne wzory czy kwiatowe dekoracje. Wzory dodają dynamizmu przestrzeni i sprawiają, że jest bardziej interesująca.

Maksymalizm łączy też różne tekstury, takie jak jedwab, welur, skóra, drewno, metal czy kamień. Zestawienie różnych faktur nadaje głębi i złożoności przestrzeni.

Ekstrawagancja

Wnętrza maksymalistyczne często zawierają oryginalne i ekstrawaganckie meble i akcesoria. Mogą to być unikalne krzesła, nietypowe lampy, rzeźby, ozdobne lustro czy złocone detale.

Maksymalizm w urządzaniu wnętrz to swobodne i ekscentryczne podejście, które stawia na niekonwencjonalne, odważne połączenia i wyraziste rozwiązania.

Nie zapominaj o radości i zabawie

Dobrze urządzone maksymalistyczne wnętrze jest żywiołowe i pełne energii. Maksymalizm to sposób na stworzenie eklektycznego domu z żywą gamą kolorów, nadruków, przedmiotów i tekstur w jednej przestrzeni, w którym można się poczuć jak w kalejdoskopie wzornictwa.

Baw się grą wzorów i kolorów. W osiągnięciu tego efektu mogą pomóc tapety z odważnymi wzorami, błyszczące lakierowane meble i mnóstwo akcesoriów.

Maksymalistyczne założenia pomogą stworzyć przytulne, wielowarstwowe, pełne osobowości wnętrze, które przyciąga uwagę i wywołuje pozytywne emocje.