Niewykluczone, że wielu osobom wydaje się, iż uzależnienie to problem ludzi młodych, ale nic bardziej mylnego. Można powiedzieć, że dane dotyczące seniorów powinny zacząć skłaniać do refleksji. Kilkanaście proc. osób po 65 roku życia ma problem z alkoholem (biorąc pod uwagę obie płci). Co więcej, alkohol to nie jest jedyny problem, seniorzy decydują się również na papierosy czy nawet narkotyki. Problemem są też leki (nasenne i przeciwbólowe). Niemniej trudno ocenić, jak wiele osób ma kłopot z lekami.

Dlaczego seniorzy wybierają używki?

O jakiej grupie ludzi by się nie mówiło, zawsze znajdzie się jakaś przyczyna uzależnienia (czy nawet kilka przyczyn). W przypadku seniorów trudno o jednoznaczne opinie, ale można skłaniać się ku temu, że przyczyn jest kilka.

Jedna z przyczyn to dorastanie w czasach powojennych. Pewnie nie wszyscy wiedzą, ale w czasach powojennych używki były powszechne i modne. Pewnie nawet nikomu nie przyszło na myśl zastanawiać się nad tym, jak wygląda wpływ używek na zdrowie. Niewykluczone więc, że część seniorów uzależniła się jeszcze w młodości.

Uzależnienie mogło się rozpocząć także podczas podupadania na zdrowiu. Proces starzenia jest bardzo trudny pod względem fizycznym, ale i psychicznym, a dzięki nałogom łatwo zapomnieć o przeżywanych problemach.

 Motywacja - uzależnienie seniora

Uzależnienie nie może być utożsamiane tylko z używkami

Tak, jak już na wstępie było mówione, uzależnienie dotyczy choćby leków nasennych czy przeciwbólowych. Krótko mówiąc — uzależnienie to nie tylko używki! Ktoś może zapytać, gdzie przebiega granica między faktycznymi potrzebami a uzależnieniem. Odpowiedź na to pytanie jest trudna, określenie takiej granicy nie jest prostym zadaniem. Zresztą określenie takiej granicy czasem jest problemem nawet dla lekarzy.
Trzeba mieć świadomość, że ryzyko uzależnienia występuje w każdym obszarze życia. Na pewno niektórzy stwierdzą, że rzeczywistość przedstawia się inaczej, ale uzależnienie może dotyczyć np. słodyczy czy oszukiwania.

Wracając jeszcze na moment do używek — nie wolno wykluczyć, że większość seniorów wie o negatywnym wpływie na stan zdrowia. Najprawdopodobniej pojawia się też argument, że skoro udało się przeżyć tyle lat, to po co rezygnować z czegoś, co ma przełożenie na chwilę przyjemności.

Senior jest uzależniony, co robić?

Jeżeli podejrzewasz uzależnienie u seniora, warto porozmawiać z rodziną i lekarzem. Dobrze też mieć świadomość, że niektóre uzależnienia nie należą do grona stosunkowo groźnych. Z kolei są też uzależnienia, które mogą doprowadzić do śmierci. Warto w tym momencie dodać, że może dojść do sytuacji, w której dajmy na to, alkohol wchodzi w reakcję z lekami. Nie trudno się domyślić, że jest to szalenie niebezpieczna sytuacja.

Samodzielna pomoc uzależnionym

Kiedy pojawia się podejrzenie o uzależnienie, powinno się zdawać sobie sprawę, że samodzielna pomoc osobie chorej nie jest dobrym pomysłem. Można powiedzieć, że taka pomoc będzie najprawdopodobniej niezbyt efektywna. Mówiąc wprost — konieczna jest pomoc specjalisty od uzależnień.

Niemniej konieczność skorzystania z pomocy specjalisty nie oznacza tego, że uzależnieni nie potrzebuje wsparcia czy zainteresowania najbliższych. Zainteresowanie bliskich  spowoduje, iż osoba chora będzie skupiać się na czymś innym niż używki. Poza tym trzeba też na miarę własnych możliwości starać się odciąć dostęp do używek (nie wolno jednak zapominać, że nie jest to rozwiązanie problemu).