Jak występować publicznie?

O czym pamiętać, by skutecznie przemawiać przed publicznością i ją motywować?

Zaplanuj wystąpienie publiczne Przed wystąpieniem na pewno trzeba się bardzo dobrze zastanowić co chcemy przez takie wystąpienie osiągnąć. Należy się zastanowić nad jego celami. Kiedy te cele już będą łatwiej będzie całą treść takiego wystąpienia przygotować. Następnie musimy myśleć o tym jak będzie wyglądać również jego struktura. Musimy wiedzieć co trzeba powiedzieć na początku, a jakie informacje powinniśmy zachowa na koniec. Warto przygotować sobie jakiś plan, ale można także myśleć o pewnej elastyczności, która niekiedy również możę mieć znaczenie i ułatwi nam dopasowanie do wydarzeń całego takiego przemówienia.

Kompozycja wystąpienia

Oczywista będzie jedna zasada, która związana jest z tym, że mamy wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie. Są dwie szkoły prezentacji. Jedna mówi o tym, że najważniejszy będzie początek oraz koniec wystąpienia, ponieważ na początku słuchacz wyrabia sobie zdanie o mówcy a z końcówki zapamiętuje najwięcej treści. Druga największą wagę będzie przywiązywać do rozwinięcia takiego wystąpienia, ponieważ wtedy przedstawiana jest zasadnicza treść tego wystąpienia, które mamy. Wszystkie części są oczywiście bardzo ważne i trzeba je brać pod uwagę. Jeśli coś będzie słabe to wystąpienie nie będzie udane. Jakie treści powinno zawierać wystąpienie publiczne O tym czy wystąpienie będzie nudne czy ciekawe decydować będzie wiele elementów.

Warto wybrać te argumenty, które są ważne i szukajmy również takich przykładów, na które można się powołać. Może to mieć spore znaczenie i od tego będzie zależeć czy trafimy do gustów odbiorców. Jeśli przedstawimy historie to ten odbiór naszego przemówienia będzie łatwiejszy. Jak długo mówić Wystąpienie oczywiście nie może być długie. Zawiłe przemówienie będzie rozpraszać uwagę i niestety pojawia się nuda. Dlatego właśnie warto szukać dobrej mowy, która zamknie się w okolicy 15 minut. Wtedy nie znudzimy słuchaczy i cała przemowa będzie udana.

Warto przeczytać